Ako si ušiti košeľu?

Veľa krát sa ľudia pýtajú, ako sa dá spraviť košeľa na larpy, či z akého materiálu ju robiť? Nie je to až také zložité a podľa tohto návodu by to mal zvládnuť aj nováčik.

Ukážeme si ako ušiť najjednoduchšiu košeľu klasického, tzv. T-strihu. S drobnými úpravami je možné dosiahnúť aj zložitejšie variácie.

V prvom rade je potrebné správne zvoliť materiál. Nakoľko sa táto košeľa oblieka ako spodná vrstva, resp. má priamy styk s kožou, je dobré rozhodnúť sa múdro. Látky nie sú lacné. Ja osobne volím medzi dvoma druhmi a to ľan a bavlna. Bavlna je lacnejšia a dobre sa s ňou pracuje, avšak má tendenciu sa po vypraní zrážať, a pri prepotení drží vlhkosť. Ľan je oproti nej asi o polovicu, až raz taký drahý. Na rozdiel od bavlny však dobre vedie teplo a vlhkosť odvádza skoro okamžite. Na jednu priemernú košeľu by mal postačiť 1,2bm (bežný meter)*.

Ak máme látku vybranú, vezmeme si miery. Odmeriame si obvod najširšej časti trupu, obvod a dĺžku rúk, šírku krku, a dĺžku od ramena po rozkrok.

Tieto rozmery nanesieme na látku podľa obrázka, kde

  • 1, 2 – ľavý a pravý rukáv
  • 3 – predný diel košele
  • 4 – zadný diel košele
  • 5 – golier

kosela

 

Všetko pekne z látky vystrihneme a označíme. Predný a zadný diel košele nechajme spojený. Ušetríme si zošívanie navyše. Nasledujúci krok môže byť rôzny.

Ja osobne začínam golierom, ešte keď trup nie je zošitý. Je k tomu ľahší prístup. Golier by mal lemovať výstrih na krk. Našíva sa z vonkajšej strany košele. Golier prišijeme tesne pri kraji látky. Potom ho otočíme do vnútra košele a prešijeme ešte raz. Vznikne pekne zakončený golier. Na krajoch výstrihu vytvoríme 2-4 dierky (podľa hĺbky výstrihu) a tie obšijeme dookola aby sa nestrapkali.

Keď máme golier prišitý, látku otočíme tak, aby sme mali vnútornú stranu košele von. Označíme si pokiaľ asi pôjdu rukávy a po stranách látku zošijeme. Vznikne nám tunel, do ktorého sa už vieme obliecť. Je zvykom nechať 10-15cm od spodu nezošité, kôli lepšiemu obliekaniu. Košeľu necháme otočenú tak, aby šev bol z vonkajšej strany.

Ďalším krorom sú rukávy. Vezmeme vystrihnuté kusy látky a prehneme ich na polovicu aby nám vznikli obdĺžniky. Tie zošijeme dohromady a vznikne nám tunel. Mali by sme vedieť cez ne po prešití prepchať ruku. Obe tunely otočíme tak, aby sme šev mali vo vnútri a vložíme do košele. Prišijeme rukáv ku košeli a na konci zahneme podľa požadovanej dĺžky.

Ak nám košeľa sedí, prešijeme všetky švy zakončovacím (tzv. endlovacím) stehom. A hľa, jednoduchá košeľa vhodná na larpy je hotová.

* bežný meter = cca 140-160cm na šírku (podľa údajov predajcu), 1m na dĺžku