Ako na larpové šípy?

Na akciách, konkrétne larpových bojovkách sa veľkej obľube tešia luky a šípy. Tieto šípy sa od bežných líšia tým, že nemajú hrot, ale tzv. bambuľku, ktorá je vyrobená z mäkkého materiálu. Často sa však stáva, že je nevyhovujúca. Buď je príliš mäkká, alebo príliš tvrdá, alebo jej priemej je obrovský a šíp tak dostáva obrovskú voľnosť, teda letí si kam chce, alebo je naopak malá a môže človeka zraniť. Ako má teda vyzerať šíp ktorý je bezpečný a zároveň letí presne? Na túto otázku odpovieme malým návodom.

Aby sa nám lepšie vyrábalo, rozdelíme si larpový šíp na dve časti.

Bambuľka

Dobre spravená bambuľka je z hľadiska bezpečnosti najdôležitejšia časť šípu. Ak je šíp dobre spravený, tak po vystrelení je to jediná časť, ktorá prichádza do kontaktu s ľudským telom.

Bambuľka sa skladá zo štyroch základných častí.

  1. korková zátka
  2. kovový kružok, alebo minca
  3. pet zátka
  4. mäkký materiál

20150201_132833998_iOS

1. Príprava korkovej zátky

Korkovú zátku navŕtame do polovice (podľa toho, či máme 8mm, alebo 10mm hrubé týblo zvolíme hrúbku vrtáku). Takto navŕtanú korkovú zátku oblepíme páskou, aby sa nerozpadla.

20150201_133354586_iOS

2. Bezpečnostné zarážky

Kovový pliešok (alebo mincu) prilepíme do vnútornej strany pet zátky a na mincu prilepíme korkovú zátku, nevŕtanou stranou.

3. Predné letky

Po vytvrdnutí lepidla (my sme použili lepidlo mamut) si vyrežeme z kože, alebo koženky, alebo iného tvrdého ohybného materiálu bambuľkové letky. Tieto letky slúžia na lepší pohyb vzduchom a dopomáhajú k presnosti strely (môžete ich dať, nemusíte)

4. Mäkčenie

Takto pripravenú bambuľku obalíme dookola jednou vrstvou mirelonu, aby nám bambuľka nadobudla priemer 4cm.

Na koniec na vrch bambuľky prilepíme mäkký materiál (nám sa osvedčil mirelón, používany ako tepelná izolácia vodovodných potrubí). Táto dopadová plocha by mala byť hrubá od 3 do 4cm. Celú bambuľku oblepíme páskou.

Bambuľka je teda hotová, pripravená na nasadenie na týblo.

IMG_0221

Týblo so spodnými letkami

Dobre spravené týblo vydrží niekoľko desiatok-stovák vystrelení. Ak teda nepočítame že nám na vystrelený šíp niekto šliapne, čo sa na larpových bojovkách stáva pomerne často.

1. Základné opracovanie

Zoberieme si drevenú guľatinu. Odporúčam cédrové, alebo bukové drevo. Na larpové šípy postačí priemer 8mm. Podľa náťahu luku ho skrátime na požadovanú dĺžku. Optimum je 75 – 80cm.

Na jednom konci spravíme asi 8-10mm zárez o hrúbke cca 1-2mm. Tento zárez bude slúžiť ako nákončie šípu a ním sa bude šíp zakladať o tetivu luku. Druhá strana týbla musí byť plochá!

navod-tyblo-nakoncie

2. Morenie a lakovanie

Týblo namoríme liehovým moridlom a prestriekame bezfarebným lakom.

3. Zadné letky

Teraz je čas na nalepenie letiek. Tie odporúčame plastové-pérové (plastová imitácia peria). Sú trocha odolnejšie a netreba sa o ne až tak starať. S koženými letkami si bude šíp lietať ako sa mu zachce a iné pevnejšie materiály režú pri vystrelení ruky. Je taktiež možno použiť aj „živé“ perie ale to treba chrániť pred vlhkosťou a starať sa oň, čo je pre larpové potreby zbytočná práca naviac (Ak sa však rozhodnete pre tento druh peria brániť Vám nebudeme).

Upneme si šíp do zveráčika, alebo ho upevníme aby sa nám nehýbal tak, že zárez nákončia bude vodorovne so zemou. Na vrch nalepíme prvú letku kolmo na drážku. Mala by byť vzdialená asi 3-5cm od konca (podľa uváženia). Zvyšné letky nalepíme v cca 120 stupňovom uhle od kolmej letky. Na kolmú letku sa zvykne používať iná farba aby sa šíp ľahšie zakladal.

navod-sip-letky

4. Zakončovacie práce

Letky obviažeme dratvou alebo inou pevnou niťou tak, že začneme pred letkami, a pokračujeme cez ne a ukončíme to až v nákončí. Týmto spôsobom sa šíp len tak po vystrelení nerozpadne. Druhý spôsob je, že cez letky prechádzať nebudeme, a obviažeme niť iba na začiatku letiek a na ich konci. Tento spôsob ale môže zapríčiniť to, že ak sme letky nalepili na týblo slabým lepidlom, po čase sa odlepia. Niť fixujeme sekundovým lepidlom. Pozor však na niektoré sekundové lepidlá. Rozleptávajú materiál. Ak sa Vám šíp po nanesení lepidla sfarbí na bielo, lepidlo je zlé.

Týblo je teda hotové. Založíme doň bambuľku a môžeme strieľať.

Ak ste postupovali podľa tohoto návodu mali by ste dosiahnúť presnosť vystreleného šípu veľmi podobnú ostrému.

20150201_132926358_iOS

Aj napriek tomu, že tento návod počíta s vystrelením šípu niekoľko desiatok až stovák krát, nezabudnite si šíp pred každým výstrelom skontrolovať, či nie je poškodený. S poškodeným šípom môžete niekoho vážne zraniť!